top of page

Temiz Beslenme Rehberi: Sağlıklı Beslenmeye Giriş

Nedir bu temiz beslenme? Instagramı sallayan şu meşhur “eat clean” hashtaginden bahsetmek istiyorum size. Kelimeyi güzel Türkçemize uyarladığımızda “temiz beslenme” gibi bir şey çıkıyor karşımıza.


 

Bu rehberde, son zamanlarda sıklıkla dile getirilen diyenlerden biri olan temiz beslenme (clean eating) için en temel kuralları okuyor olacaksınız. İşte büyük büyükannenizi gururlandırabileceğiniz dört yol:


1. İşlenmemiş gıdaları tercih edin.

Temiz beslenmenin en önemli ilkesi, gıdaları en doğal haliyle yemeniz gerektiğidir. Peki bu ne anlama geliyor? Basit bir örnek verecek olursam; beyaz ekmektense tam buğday ekmeğini, hatta tam buğday ekmekten de daha iyi seçenek olarak buğdayın kendisini tüketmeniz yahut portakal suyu yerine taze bir portakal tercih etmeniz sizi temiz beslenmeye götürecek en temel yol.


2. Mevsimine uygun beslenin.

Mevsiminde tükettiğiniz besinlerin sağlık faydaları her zaman daha yüksek olacaktır. Ekonomik boyutuyla da besinlere ayırdığınız bütçenin artmamasını sağlar. Özellikle taze sebze ve meyvelerinizi yerel üreticilerinizden tercih etmenizi öneriyorum. Yapılan bir çalışmada, portakaldaki C vitamini düzeyinin 4 hafta sonra 27-65 mg düzeyinden 0-25 mg düzeylerine kadar düştüğü bulunmuş. Bu demek oluyor ki kışın sizi gripten koruduğunu düşündüğünüz güzel portakalın en tazesi makbul. Araştırmacılara göre bu durumun bütün sebze ve meyvelerde geçerli. Mevsiminde tüketeceğiniz taze sebze ve meyvenin sağlayacağı tad hazzı ise en büyük bonusunuz 😊


3. Etiket okuma alışkanlığı edinin.

Paketli hazır bir besin satın alıyorsanız satın aldığınız şeyin doğal malzemelerle yapıldığına emin olmak için ambalaj üzerindeki etiketi okumalısınız. Mümkünse fazlaca katkı maddesi içeren besinler yerine odak noktanızı ilk maddede bahsettiğim “en doğal olanı bulma” yönüne çevirin. Besinlerdeki gıda katkı maddelerine öcü gözüyle bakmak günümüzde elbette mümkün değil. Bilimsel olarak da bunların zararlı katkılar olduğunu söylemenin yanlış olacağını düşünüyorum. Ancak benim kişisel kanaatim paketli ürün tercih edilecekse noktada güvenilir marka ürünlerini tercih etmenin doğru olacağı yönünde.

4. Mutfağınızı fethedin.

Temiz beslenmenin çok masraflı veya yoğun emek gerektirdiğini mi düşünüyorsunuz? Ülkemiz gibi besin çeşitliliği bol bir ülkede bunu söylemek sizce de biraz acımasızca değil mi? Besinleri mutfağınızda düzgün şekilde stoklarsanız tam ihtiyacınız olduğu anda emrinize amade bir yemek sizi bekliyor olacaktır. Kolay ve sağlıklı tariflere ulaşmak ise artık çok daha kolay. İkinci maddede bahsettiğim ilkeden yola çıkarak; mevsiminde pazarınızdan satın alacağınız taze besinlerle hem ruh hem beden doyumu yaşayacak, hem de marketlerde harcadığınız paradan daha azını harcadığınızı fark edeceksiniz!


#beslenme #sağlıklıbeslenme #temizbeslenme #cleaneating #eatclean #beslenmerehberi

bottom of page