top of page

Neden Su İçmeliyiz?


Su içmen gerektiği bilgisini muhtemelen binlerce kez duydun. Hatta su ile ilgili belki daha fazlasını da biliyorsun. Su, şüphesiz ki yaşam gücümüzdür. Vücudumuzun yaklaşık %60’ını oluşturur ve kendi doğasında olduğu gibi her şeyin sorunsuz bir akış halinde olmasını sağlar. Besinlerin sindirim ve emiliminden tutun da vücut ısısının ayarlanmasına kadar önemli görevleri üstelenir. Daha da iyisini söylemek gerekirse, daha fazla su, kilo verme hedefine ulaşmana yardımcı olabilir!


“Dehidrasyon” daha anlaşılır ifadeyle “susuzluk” olarak nitelendirdiğimiz durum sadece ağzımızın fazlaca kuruduğunu hissettiğimiz, bize su içme isteğini en üst seviyede yaşatan durumdan ibaret değildir. Hatta su içme isteğimiz bize aslında vücudumuzun verdiği son ve en etkili uyarıdır. Susamışlık hissin varsa bilmelisin ki vücudun bu histen çok daha önce susuz kalmaya başlamış. Tüm bu olayların arka planında vücudunda gerçekleşen, belki susuzlukla bağını henüz keşfedemediğin 7 sinsi dehidrasyon semptomunu öğrenmeye hazır mısın?
Yedi Dehidrasyon Belirtisi

  1. Sis Bulutu Dolu Bir Beyin Çalışmalarını bitirirken sorun mu yaşıyorsun? Bir şeyleri sürekli unutmaya mı başladın? Belki de biraz su lıkırdatmanın vakti gelmiştir. Suyun yaptığı en önemli şeylerden biri besin maddelerini taşımak ve toksinleri uzaklaştırmaktır. Yeterli sıvı almadığın zaman vücudun biraz karışacak ve bir miktar da “acayip” hissedeceksin. Çalışmalar, hafif dehidrasyonun baş ağrısı yaptığını, bilişsel performansı düşürdüğünü, yoğunlaşmayı zorlaştırdığını ve hafızada bozukluklara neden olduğunu söylüyor.

  2. Egzersiz Yapmakta Güçlük Çekiyor Gibisin Egzersiz öncesi doğru olan her şeyi yaptın ancak hala spor yaparken bir karmaşa hissediyorsan uzun bir bardak sıvıya ihtiyacın olabilir. Uzmanlar dehidrasyon durumunun atletik performansı etkilediğini vurguluyorlar. Bu, yorgunluğun artması, dayanıklılık ve motivasyonun azalması, harcanan eforun artması anlamına gelebilir. Vücuttan %2-3’lük bir sıvı kaybının egzersiz performasını önemli ölçüde azalttığı bildirilmekte. Akılda tutulması gereken bir başka nokta ise kas, kemik ve organlarımızın sudan oluştuğu. Dehidrasyon durumunda egzersiz yapmak bu nedenle yaralanmalara yol açabilmektedir.

  3. Huysuz Olabilirsin Can sıkıcı iş arkadaşın, sinirli oluşunun tek nedeni olmayabilir. Bu bir içecek ihtiyacı anlamına gelebilir. Yapılan bir araştırmada, hafif dehidrasyonun hem dinlenme hem de egzersiz sırasında ruh halini olumsuz etkilediği bulunmuş. Konuştur, daha fazla gülümse. Su yudumla, daha çok gülümse!

  4. Kabızlık Problemi Yaşıyor Olabilirsin Bağırsaklarımızda yiyecek taşımada etkili tek faktörün lif (posa) olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Yapılan bir çalışmada düşük lif ve su tüketimi ile kabızlık sıklığı arasında ilişki bulunmuştur. Düzenli çalışan bir sindirim sistemi için sürahini sık sık doldurmayı unutmamalısın.

  5. Dudaklarının Çatladığını Hissedebilirsin Kuru, çatlamış dudakların tek nedeni soğuk havalar değildir. Vücudundaki sıvı düzeyi yeterli olmadığında sıvılar dudakların gibi zorunlu olmayan alanlardan uzaklaştırılığ kalp ve beyin gibi önemli organlara taşınır. Sonuç? Çatlak dudaklar…

  6. Kan Şekerinin Düştüğünü Düşünüyor Olabilirsin Başın döndüğünde yahut baygın hissettiğinde ilk olarak kan şekerini toparlamak için bir lokma bir şeyler yemeye yöneliyorsun. Baş dönmesi, artan güçsüzlük hissi, solunum zorluğu gibi belirtiler hipoglisemi (kan şekerinin düşük olması) ve dehidrasyon için ortak belirtilerdir. Ancak artık bir lokma çikolatadan önce su içmen gerektiğini düşünmelisin. Birçok kişinin aç hissettiğinde aslında susamış olduğunu biliyor muydun?

  7. Hatalı Şekilde Araba Kullanıyor Olabilirsin Hafif dehidrasyon durumunun dahi daha fazla sürüş hatasına neden olabileceği bulunmuştur. Dehidrasyonun araba sürerkenki etkileri, uykusuzluk veya kandaki %0.08’lik alkol düzeyine benzer bulunmuştur!


Dip Not: Kilonuz ile 30'u çarptığınızda elde ettiğiniz değerin günlük temel su ihtiyacınızı verdiğini biliyor musunuz? Örneğin; 50 kilo bir yetişkin için 50 x 30 = 1500 ml yani 1.5 litre su içmesi gerektiği sonucu çıkar! 🙂


#su #susuzluk #dehidrasyon #water #diyetisyen #susamak #suihtiyacı

bottom of page