top of page

Bamya Tohumu

-Bamya tohumu nedir?

Bamya tohumu, isminden de anlaşılacağı üzere sebze olarak tükettiğimiz bamya bitkisinin içinde yer alan tohumlardır. Mutfaklarda sebze olarak tüketmeye alışkın olduğumuz bamya, tohumunun sağlık faydalarıyla da son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş durumda. Beslenmemiz için değerli bileşenlere sahip olduğu yapılan çalışmalarla da kanıtlanan bamya tohumu, sunduğu sağlık faydalarıyla halkın ilgisini cezbetmeyi başardı diyebiliriz.-Bamya tohumunun faydaları nelerdir?

Yapılan çalışmalarda kurutulmuş bamya tohumunun iyi bir protein, yağ asidi ve antioksidan kaynağı olduğu bulunmuştur. Besinsel olarak, bamya bitkisinin en zengin kısmı tohumudur. Geleneksel olarak bamya tohumu kaliteli protein ve yağ asidi içeriğine rağmen yenmekten ziyade yeni bitki yetiştirmek için, yani tohumluk olarak kullanılırken; son zamanlarda tohumların zengin besinsel içeriği insan sağlığında şifa amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Bamya tohumu A, C, E ve B kompleks vitaminleri ile kalsiyum ve demir mineralleri yönünden zengindir. Böbrek taşının hareket etmesi sonucu oluşan renal kolik şikayeti sebebiyle kullanımı halk arasında yaygındır. Halsizlikten muzdarip olan kişilerde de tamamlayıcı tıpta önerilen takviyelerden biridir. Bamya tohumu yağı, elzem bir yağ asidi olan linoleik asidi içermesi sebebiyle insan sağlığı için kıymetlidir.

Özellikle mide sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğu halk arasında yaygın bilgi olmasıyla birlikte bu alandaki çalışmalar devam etmektedir. Potansiyel mide yararları arasında antispazmodik (spazm giderici), yatıştırıcı, ülseri tedavi edici özellikleri ön plana çıkmaktadır. İyi bir lif kaynağı olması sebebiyle bağırsaklar için oldukça faydalı olan bamya tohumunun, kolon kanserinden koruyucu etkileri üzerine çalışmalar devam etmektedir.

Bamya tohumu, içerdiği polifenolik bileşikler nedeniyle iyi bir antioksidandır. Polifenolik bileşenlerden zengin besinler özellikle kanser ve kronik hastalıklara karşı koruyucu olması sebebiyle vücudun doğal savaş gücünü artırarak, hastalığa yakalanma riskini düşürürler.

Deneysel olarak yapılan çalışmalarda bamya tohumumun şeker hastalığının (diyabet) sebep olduğu organ hasarları (karaciğer ve böbrek hasarı gibi) üzerinde iyileştirici etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca kan şekeri üzerindeki olumlu etkileriyle bamya bitkisi ve tohumunun anti-diyabetik etkisi umut vaat etmekle birlikte bu alandaki çalışmalar devam etmektedir.

Kan yağlarını düzenleyici (anti-hiiperlipidemik), anti-diyabetik, anti-inflamatuvar, anti-kanser, antioksidan özellikleriyle deneysel çalışmalarla keşfedilen bamya tohumunun, insan sağlığı üzerinde nasıl etki ettiğine dair çalışılmaların halen devam ettiği de unutulmamalıdır.


-Bamya tohumunun zararları var mı?

Bamya ve tohumu, bir karbonhidrat çeşidi olan fruktandan zengindir. Fruktanlar ise fazla miktarda tüketildiğinde gaz, kramp ve ishale (diyare) sebep olabilir. Solanin içeren sebzeler grubunda olduğundan özellikle artrit hastalığı olan ve domates, biber, patlıcan gibi sebzeleri tükettiğinde ağrı şikayeti artan kişilerin tüketmemesi önerilir. K vitamininden zengin olması sebebiyle kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden, bu ilaçları kullanan bireylerin hekimine danışmadan tüketmemesi önerilir.

-Bamya tohumu nasıl tüketilir?

Ülkemizde, olgun tohumlar kurutulduktan sonra çorbaların içine eklenerek, çayı demlenerek, toz haline getirildikten sonra yoğurda eklenerek, tohumlar kavrulup kahvesi yapılarak tüketim şekilleri vardır. Bamyanın piştikten sonraki musilaj yapısını sevmediği için bamya yemeyen bireyler için, bamya tohumunu çorbalara veya sebze yemeklerine eklemek, bu şifalı bitkinin faydalarını vücuda kazandırmak açısından iyi bir seçenek olacaktır. Bamya tohumunun çok yüksek olmayan sıcaklıkta (en fazla 160 derece) kavrulmasının antioksidan içeriğini artırdığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Kuruttuktan sonra çok hafif kavurarak tüketmek, bu besleyici tohumdan daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır.

-Bamya tohumunu kimler tüketmemeli?

Bamyaya karşı alerjik reaksiyon gösteren bireyler, çoklu ilaç kullanımı olan kişiler, kronik hastalıkları (böbrek yetmezliği gibi) olan bireyler hekimlerine danışmadan tüketmemelidir. Özellikle açıkta satılan, saklama koşulları iyi olmayan yerlerden satın alınan bamya tohumları, içerdikleri aflatoksin sebebiyle faydadan çok zarar verebilir. Bu nedenle güvenilir üreticiye ulaşmak da önemli noktalardan biri. Nemli, açıkta ve sıcak ortamlarda satılan tohumlar kesinlikle tercih edilmemelidir.

-Bamya tohumu zayıflatır mı?

Hiçbir besinin tek başına zayıflatma etkisi olmadığı gibi bamya tohumunun da mucizevi bir zayıflatıcı etkisi yoktur. Lif içeriği bakımından zengin olması ve tüketildiğinde uzun sürek tok tutması iştah kontrolü açısından faydalı olacağından gün boyu daha az kalori almanızı sağlayabilir. Bu da dolaylı yoldan kişide kilo kaybını sağlayacak esas noktadır. Bunun dışında zengin besinsel içeriği sayesinde vücudun detoks sistemlerini harekete geçirerek daha sağlıklı çalışan bir metabolizmaya sahip olmanızı destekler.

bottom of page